Proč kotě s PP

  

                        Chceme koťátko jen jako mazlíka

 Nechci kotě s PP, protože nechci s kočičkou chodit na výstavy

Toto je základní omyl všech nezkušených začátečníků – s kočičkou s PP NEMUSÍTE chodit na výstavy! Pokud se nechcete stát chovatelem, je to zbytečné. Pokud byste však chtěli na výstavu i s nechovnou kočičkou, je to možné. Každá výstava SCHK má výstavní třídy pro kastrovaná zvířata, pravidlem je i třída pro domácí kočičky.


Co se může stát, koupíte-li kočičku od chovatele bez PP?

Chovatelé ušlechtilých koček musí odchovávat všechna koťata s PP. PP je jako rodný list, koťata, která chce majitel prodat na mazlíka, také dostanou PP, ve kterém může být přetisk NEVHODNÉ K CHOVU. (Tato koťátka nejsou nijak nemocná, pouze mohou mít např. chyby v barvě nebo kresbě a tudíž se nehodí pro další chov, což nemění nic na tom, že se mohou stát dobrým kočičím kamarádem). Jedině průkaz původu – rodokmen Vám zaručí, že si kupujete kočku daného plemene a barvy a ne křížence či potomka rodičů, kteří plemeno připomínají jen vzdáleně. Z rodokmenu se lze též dovědět, zda kotě pochází z příbuzenské plemenitby či nikoliv. U kočky bez PP nevíte, zda její rodiče nebyli blízcí příbuzní, či dokonce sourozenci.
Odchováváním koťat na kočkách bez PP se ztrácejí charakteristiky plemene a kočky se tak stále podobou blíží domácí kočce. Znaky, které chovatelé několik desetiletí šlechtili, tak během několika generací zaniknou. Britská modrá bez PP pak nejspíš nebude tak velká a zavalitá jako její kolegyně s PP, nebude mít tak hustou srst, kulatou hlavu a nádherné tmavě oranžové až měděné oči, ale bude to jen trošku mohutnější šedivá kočka se žlutýma očima.


Záruka zdraví kotěte s PP a vyloučení vrozených vad

Každá čistokrevná kočka, než je puštěna do chovu, musí být vystavena a získat na výstavě chovnost. Je to proto, aby chovná zvířata byla před puštěním do chovu zkontrolována, zda skutečně odpovídají standardu plemene a netrpí nějakými vadami, které by mohla přenést na potomstvo. Je neetické použít kočku nebo kocoura do chovu, když nebyli uchovněni či jsou bez PP a chovný řád SCHK to zakazuje.
Mezi vady vylučující kočky z chovu se řadí např. deformace ocasu, hrudního koše a lebky, šilhavost, kýla, hluchota, poly- a oligodaktylie (zmnožení prstů na tlapkách), monorchismus nebo kryptorchismus u kocourů (zcela nebo jen částečně nesestouplá varlata). Většina chovatelů má zvířata testovaná nebo očkovaná na smrtelné kočičí nemoci jako FELv, FIV. Někteří chovatelé mají svá zvířata testovaná i na přítomnost koronavirů, jejichž určité druhy mohou způsobit nemoc FIP (kočičí infekční peritonitida-zánět pobřišnice). Povinností každého chovatele je očkovat kotě základní vakcínou (panleukopenie-kočičí mor a rhinotracheitida-kočičí rýma) viz. 

 

Etika chovatele

Chovatelé prodávají své odchovy s kupní smlouvou, která upřesňuje podmínky prodeje. Slušní chovatelé nabízejí doživotní chovatelský servis (můžete se u nich informovat ohledně výstav, chovu, zdraví koček atd.), umožňují vrácení kotěte do určité doby a někteří Vám s kotětem dají i výbavičku (záchůdek, krmivo, hračky).
Chovatelé také musí dodržovat chovatelský řád, který mimo jiné ukládá, že kočka může mít nejvýš 3 vrhy za dva roky. U kotěte bez PP nevíte, jestli matka kotěte není vyčerpaná častými porody a nerodí tak slabá mládˇata.
Pokud organizovaný chovatel porušuje chovatelský řád, můžete se obrátit se stížností na SCHK.


Cena kotěte a co je v ní zahrnuto

Ceny různých plemen se liší i u jednotlivých chovatelů. Informujte se na cenu u několika chovatelů (i v zahraničí), abyste měli přehled. Za výstavy, chovná zvířata, kvalitní krmivo, očkování a testování koček a živení koťat velmi kvalitním krmivem dávají nemalé částky peněz, které se jim nikdy nemohou vrátit. Proto nevidí rádi, když si člověk z nevědomosti přinese domů 6ti týdenní neodčervené a neočkované „čistokrevné“ kotě bez PP, které stálo o 1000Kč míň, než to jejich z proočkovaného a testovaného chovu a krmeného nejkvalitnější stravou. Za neodčervené a neočkované kotě zaplatí pak neinformovaný kupec zpravidla několik tisíc na veterině – v lepším případě. Bohužel není výjimkou, že takové koťátko uhyne, například na kočičí mor, FIP, či jinou smrtelnou chorobu.


Etika majitele kočky s PP neurčené k chovu

I nový majitel má po koupi kotěte k jeho chovateli jisté povinnosti. Musí se o kotě zodpovědně starat, poskytovat mu kvalitní veterinární péči a stravu. Je nanejvýš vhodné informovat chovatele, onemocní-li kočka nějakou vážnou nemocí. Též je správné upozornit chovatele, pokud majitel hodlá zvíře prodat.
Je-li to uvedeno v kupní smlouvě, pak musí majitel nechat zvíře ve vhodném věku vykastrovat a nesmí produkovat koťata.

                                                          

  AUTOR ČLÁNKU :kotatko.net